Reklam
Reklam
Tülay YILDIRIM EDE

Tülay YILDIRIM EDE

[email protected]

ZALİM KÖLELERİN ZALİM EFENDİSİ İSRAİL!

12 Mayıs 2021 - 15:29

“Güçsüz bırakılmış çocuklar, yaşlılar, erkekler ve kadınlar uğrunda savaşmamak için ne gerekçeniz var? Size ne oluyor ki, onlar "Rabbimiz, bize yardım et. Bize katından yardımcı yolla” diye dua ediyorken, siz kılınızı bile kıpırdatmıyorsunuz!”

Nisa Suresi 75. Ayet

Kaç kez bir şeyler karaladım ve kaç kez karaladıklarıma çizgi çektim hatırlamıyorum. İçim öyle yangın, öyle öfke, öyle isyan ile dolu ki, ne yazsam olmuyor, ne desem içim soğumuyor.

Çünkü, söylemden öteye gitmiyor kelâm.
Çünkü, Nisa 75 kaçırıyor uykularımı.
Çünkü, dünyada zulüm gören/katledilen her insanda, her hayvanda ve doğada bizlerin sessizliğinin, eylemsizliğinin payı olması yiyip bitiriyor içimi, kalbimi, vicdanımı...

İnsanın vicdan yastığı rahat olmadıkça, huzur yok bu dünyada!

Bildiğiniz ve belki birçoğunuzun umursamadığınız üzere, İsrail yine Filistin halkına kan kusturur vaziyette. Şu birkaç gün içerisinde, 9’u çocuk 26 kişi hayatını kaybetti ve 100’ü aşkın sivil de yaralı durumda. İsrail, saldırıları arttıracağını duyuruyor sürekli. Tüm dünya İsrail’i kınıyor. BM de kınama mesajı yayınladı. Türkiye de sert tepki gösteriyor.

Pehhh, Pabucumun duyarlıları!

Artık yemiyoruz bu dünya ülkeleri, BM, Türkiye kınamalarını falan. Bunlar “Millet duyarsız kaldığımızı düşünmesin”, “Milletin gazını alalım”  ayaklarından ötesi değil! Tüm dünya birlik olup elle tutulur bir şey yapsaydı, Filistin halkı ve İsrail halkından masum/barışçıl olan kitle bu halde olmazdı. Tüm ülkelerin öyle menfaatleri, öyle çıkarları, öyle gizli anlaşmaları var ki İsrail ile, tüm bunlardan dolayı tam anlamıyla “BİR BOK” yapamıyor hiçbiri de. Çünkü ipler İsrail’in elinde.

Bu arada, ufak bir bilgiyi de koyayım şuraya. Belki gözlerinizin açılacağı tutar! Hamas sözcüsü Kudüs Tv’ye canlı bağlantı ile katıldı ve dedi ki “Türkiye, Mısır ve Katar, roket saldırılarımızı durdurmamızı istediler”. Hiç yorum yapmayacağım. Yorum size kalmış şu saatten sonra.

İnsanın aklı bir türlü almıyor. Onca Müslüman ülke var sözde, hepsi birleşip ortak tavır ve eylemde bulunsa, şimdiye kadar bunca insan ölmezdi her iki taraftan da. Her iki taraf diyorum, çünkü İsrail tarafında da masum olduğu halde ölen insanlar var. Elbette katledilen Filistinlilerin yanında daha az ama burada ölüleri, sayıları yarıştırmıyoruz. Benim meselem sadece Filistinli, İsrailli değil. Benim meselem “İnsan”!


Şu söylemleri de asla doğru bulmuyorum ve hatta kanımı donduruyor. “Keşke Hitler tüm Yahudileri katletseydi”. Tüyler ürpertici bir söylem bu. Evet, İsrail devlet yönetimi faşisttir, zalimdir, eli kanlıdır, gaddardır ama halkının hepsi de onun gibidir bir şey yok asla. Barışçıl olan, Filistinlilere düşman olmayan, Filistinliler/barış için mücadele eden ve hatta bundan dolayı tutsak edilen nice İsrailli de var.

Dönelim tekrar ülkemize. Bu ülke ne çok “İsrail’e karşı sert tavır/duruş” tiyatrosuna tanık oldu. Milletin gazını almak ve kendilerini halkın gözünde kahramanlaştırmak için, türlü oyunlar sergilendi bu topraklar da ve haklın büyük bir çoğunluğu da yedi bunları. Örneğin “One minute tiyatrosu”. İnsanların gözü önünde bu oyun sergilenince, millet “Yürü be koçum, helal sana. Nasıl koydu bizim başkanımız lafı. Nasıl s....r çekti ama İsrail’e. Helal reis” gibi söylemleri savurup kahraman ilan etti iktidarı. Halbuki, arka planda birçok ticari anlaşmalar yapmıştı ama her zaman ki gibi araştırma özürlü halkımız bunlardan haberdar olmadı. Hükümet kızınca kızdı yandaşlar. Hükümet “İsrail dostumuz” deyince, sustular zulme, haksızlığa. Çünkü onlar sadece oylarını değil, akletme yetilerini de vermişlerdi iktidara! (Böyle olmayan, iktidarın yanlışlarını itiraz eden seçmenler istisna)

Toparlayalım artık.

Eskiden toy zamanlarım olsaydı, milleti duyarlılığa, eyleme çağırırdım ama öyle kola satıp alıp kolayı yere dökerek eylem yaptığını sanma gerzekliğine değil. Ancak artık kimseden bir bok olmayacağını biliyorum ve bu gerçek, içten içe öldürüyor beni.

Uzun lafın kısası, dünya ülkelerinden de bizlerden de bir halt olmaz! Dünyaca İsrail’in kölesi olduğumuz müddetçe, tepkimiz slogandan öteye gitmez. Ölen her masumun kanı hepimizin üzerinde ama kimin umurunda!


Tanrım, biz zalimlerden olduk. Affet bizi....???????????????? 

YORUMLAR

  • 0 Yorum